Flower Edwards Networth in 2026
| Metric | Details |
|---|---|
| Net Worth 2026 | $265.0K |
| Net Worth 2025 | $232.7K |
| Net Worth 2024 | $235.9K |
| Net Worth 2023 | $174.5K |
| Net Worth 2022 | $189.4K |
| Assets | Stock Portfolio - $50K |
| Small Business Equity - Undisclosed |
Historical Valuation Chart
If success is measured in wealth, then Flower Edwards ranks highly. A recent report from May 2026 revealed her net worth to be $265K. Her annual revenue of $84.3K breaks down to an impressive $207.68 per hour. This earning potential places her in direct comparison with Vanessa Moon. For personal travel, Flower prefers the luxury of her Genesis G70.
Flower Vs More Celebrities Networth
The Wealth Reality Check
InteractiveEstimates based on 5% annual return on net worth. For educational purposes.
Early Life and Career
| Metric | Flower Edwards's Data |
|---|---|
| Industry | Entertainment industry |
| Years Active | 1998 – 2002 |
| Debut Work | As an Actress (1998) |
| Famous For | Actress, Model, Stunt Woman |
| Official Profiles |
Career Timeline
Flower Edwards's professional journey is an example of hard work and dedication. She started her career with as an Actress in 1998. With a career spanning over 28 years, she established a solid position with acting, modeling and Stunt Woman. Flower's work is often compared to that of Avalon Heart. Her higher education is also behind this professional success. Beyond this professional journey, her personal favorites are equally interesting.
Who is Flower Edwards?
| Attribute | Flower Edwards's Details |
|---|---|
| Birth Name | Flower Edwards |
| Nick Name | Flower |
| Profession | Actress, Model, Stunt Woman |
| Date of Birth | September 21, 1974 |
| Age in 2026 | 51 Years |
| Birth Sign | Virgo |
| Birth Place | Los Angeles, California, United States |
| Nationality | American |
| Religion | Christianity |
| Ethnicity | Caucasian |
| Hometown | Los Angeles |
| Current Residence | Los Angeles, California, United States |
| Sexual Orientation | Straight |
Flower Edwards, who has won millions of hearts through acting, modeling and Stunt Woman, is a successful actress. Born in Los Angeles, California, United States on September 21, 1974, this American star is also known as Flower. She is 51 years old in 2026. Her deep connection to her Caucasian heritage and Los Angeles roots makes her truly stand out. Her inherent Virgo tenacity mirrors the work ethic of contemporaries like Aria Valencia. Alongside her career, Flower's family life has also been a topic of great interest.
Flower Edwards Relationships
| Relation | Flower Edwards's Family |
|---|---|
| Father | Unrevealed |
| Mother | Not Disclosed |
| Brother | Private |
| Sister | Private |
| Marital Status | Single |
| Spouse | Undisclosed |
Flower Edwards's refined personality reflects a home filled with good values. The upbringing by her father, Unrevealed, and mother, is truly commendable. Flower's marital status is single. Her relationship with Undisclosed is a perfect example of friendship and love. This charming personal life is beautifully complemented by her education.
Body Measurements of Flower Edwards
| Physical Trait | Flower Edwards's Stats |
|---|---|
| Height | 5 feet 4 inches (163 cm) |
| Weight | 71 kg (156.5 lbs) |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Brown |
| Body Type | Average |
| Tattoos | None |
With an attractive personality, Flower Edwards is 5 feet 4 inches (163 cm) tall and weighs 71 kilograms (156.5 lbs). Her average body showcases her commitment to health. Flower's black eyes, brown hair, make her look great. Beyond these striking physical attributes, her schooling played a crucial role in shaping her future.
Education & Qualifications
| Education Level | Flower Edwards's Details |
|---|---|
| School | Los Angeles High School |
| College | California College |
| University | University of Los Angeles |
| Qualification | High School Diploma |
Flower Edwards has always valued education. She did her schooling at Los Angeles High School, after which she went to California College for higher education. Her highest educational qualification is High School Diploma, which she obtained from University of Los Angeles. This educational journey played a vital role in Flower's overall growth and success.
Portfolio & Accolades
Filmography
| Year | Title | Role |
|---|---|---|
| 1998 | Actress, Model, Stunt Woman | Actress |
Flower Favorites Things
| Category | Flower Edwards's Favorites |
|---|---|
| Favorite Food | Beef Stew, Pork Roast, and Chicken Piccata |
| Hobbies | Ballet |
| Favorite Destination | Turks and Caicos |
| Chinese Zodiac | Tiger |
Like every celebrity, Flower Edwards also has some favorites. Beef Stew, Pork Roast, and Chicken Piccata is an essential part of Flower's diet. To relax her mind, she focuses on ballet. Her favorite holiday spot is Turks and Caicos. This choice of relaxation might be linked to her the Year of the Tiger Chinese sign, which shows her hardworking nature. Apart from these interesting hobbies, many more surprising facts are hidden in her life.
Interesting Facts about Flower Edwards
-
She has already decided while studying at California College that she would become a future superstar.
-
Did you know that Flower Edwards's father, Unrevealed, is the one who supported her the most in the early days of Flower's success?
-
Did you know that Flower Edwards got the inspiration to be a part of the Entertainment industry after watching a TV show as a child?
-
Interestingly, Flower Edwards and her rival Kala Prettyman share a very good friendship in real life.
-
Despite having a fortune of $265K, Flower's favorite food is a very simple comfort food: Beef Stew, Pork Roast, and Chicken Piccata.
Frequently Asked Questions
Flower Edwards spent her childhood in her hometown of Los Angeles, but currently resides in Los Angeles, California, United States.
Flower Edwards was born on September 21, 1974, which makes her zodiac sign Virgo.
In the industry, Flower Edwards's work is often compared to that of other great talents like Tabitha Blue and Cherry Rain, highlighting her significant impact.
Yes, she reportedly loves luxury cars, and her personal favorite is the Genesis G70.
As of 2026, Flower Edwards has built an impressive financial portfolio, with an estimated net worth of around $265K. The majority of this wealth stems from her successful career as an.