Chanel St. James Networth in 2026
| Metric | Details |
|---|---|
| Net Worth 2026 | $394.0K |
| Net Worth 2025 | $357.6K |
| Net Worth 2024 | $327.0K |
| Net Worth 2023 | $261.0K |
| Net Worth 2022 | $226.6K |
| Assets | Rolex Daytona Watch - $15K |
| Luxury Apartment - $300K |
Historical Valuation Chart
An extravagant lifestyle and massive earnings have become the hallmark of Chanel St. James. In May 2026, her wealth reached $394K. Her income stream is such that she makes $122.0K per year and $203.31 per hour. Thanks to this magnificent income, she owns her favorite BMW 330i. In terms of financial stature, Chanel's wealth is frequently benchmarked against that of Scarlett Sawyer.
Chanel Vs More Celebrities Networth
The Wealth Reality Check
InteractiveEstimates based on 5% annual return on net worth. For educational purposes.
Early Life and Career
| Metric | Chanel St. James's Data |
|---|---|
| Industry | Entertainment Industry |
| Years Active | 2006 – 2021 |
| Debut Work | an Actress (2006) |
| Famous For | Film Studio Vivid |
| Official Profiles |
Career Timeline
Chanel St. James has always focused on quality in her career. Debuting as acting in 2006, the star has done a great job till 2021. Film studio vivid is the result of this quality-conscious mindset. Her professional trajectory closely mirrors the success of peers like Kelly Kline. Her education has taught her to always improve. This quality-conscious approach is also seen in her personal favorites.
Who is Chanel St. James?
| Attribute | Chanel St. James's Details |
|---|---|
| Birth Name | Chanel St. James |
| Nick Name | Chanel |
| Profession | Actress, Model |
| Date of Birth | June 1, 1972 |
| Age in 2026 | 53 Years |
| Birth Sign | Gemini |
| Birth Place | Phoenix, Arizona, United States |
| Nationality | American |
| Religion | Christianity |
| Ethnicity | Caucasian |
| Hometown | Phoenix |
| Current Residence | Phoenix, Arizona, United States |
Chanel St. James (aka Chanel) is an American personality who is famous for film studio vivid. Born on June 1, 1972 in Phoenix, Arizona, United States, she embarked on a journey to become a capable actress. At 53 years old in 2026, her Caucasian roots are reflected in her Phoenix. Her Gemini traits make her as passionate as Tiffany Rayne. Adding to this charm, Chanel's physical stats are often admired by fans.
Chanel St. James Relationships
| Relation | Chanel St. James's Family |
|---|---|
| Father | Unknown |
| Mother | Kept Private |
| Brother | Not Known |
| Sister | Unknown |
| Spouse | Private |
Chanel St. James handles the pressures of fame with incredible grace. Keeping her parents' details undisclosed is just one way she maintains sanity in a crazy industry. This beautiful environment has always kept her grounded, much like her academic background.
Body Measurements of Chanel St. James
| Physical Trait | Chanel St. James's Stats |
|---|---|
| Height | 5 feet 6 inches (168 cm) |
| Weight | 55 kg (121.3 lbs) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown |
| Body Measurements | 34D-24-34 inches |
| Shoe Size | 7 US |
| Tattoos | Private |
Talking about Chanel St. James's physical stats, she measures at 5 feet 6 inches (168 cm) and weighs 55 kilograms (121.3 lbs). Her 34D-24-34 inches measurements make her incredibly fit. Chanel's hazel eyes, brown hair, and 7 US shoe size complete her personality. Just as she perfected her body, Chanel also focused on her studies.
Education & Qualifications
| Education Level | Chanel St. James's Details |
|---|---|
| School | Phoenix High School |
| College | Arizona College |
| University | University of Phoenix |
| Qualification | M.B.A. |
Chanel St. James's educational journey is an important part of her career. She studied at Phoenix High School. She attended University of Phoenix, successfully obtaining her M.B.A. Degree. Her education served as a strong foundation, empowering Chanel to confidently move forward in life.
Portfolio & Accolades
Filmography
| Year | Title | Role |
|---|---|---|
| 2006 | Film Studio Vivid | Actress |
Chanel Favorites Things
| Category | Chanel St. James's Favorites |
|---|---|
| Favorite Food | Pepperoni Pizza, BBQ Ribs, and Chicken Shawarma |
| Hobbies | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Favorite Destination | Santorini |
| Chinese Zodiac | Rat |
In this world of stars, Chanel St. James has some special preferences. When it comes to satisfying her cravings, she always reaches for Pepperoni Pizza, BBQ Ribs, and Chicken Shawarma. To relax and unwind, she enjoys Travelling, Swimming, Shopping and partying. When it comes to vacations, she heads straight to Santorini. The traits of the Year of the Rat Chinese Zodiac also give a sense of her personality. After these favorites, it's time to uncover some interesting trivia about her life.
Interesting Facts about Chanel St. James
-
An interesting fact is that if Chanel St. James were not an actress, her first choice would have been to become a teacher.
-
Despite being so famous, Chanel St. James's favorite hobby is Travelling, Swimming, Shopping and partying, for which Chanel reportedly finds time even in her busy schedule.
-
Did you know that she is always known as a highly attentive and top-performing student at Phoenix High School?
-
She often goes on vacation to her favorite place, Santorini, where Chanel St. James reportedly enjoys blending in like a regular local.
-
One unique thing about her is that she reportedly loved Pepperoni Pizza, BBQ Ribs, and Chicken Shawarma so much that she often ordered it on set.
Frequently Asked Questions
Born in Phoenix, Arizona, United States, Chanel St. James holds American citizenship and belongs to a descent.
Despite traveling the world, Santorini is reportedly Chanel's favorite place to relax and unwind.
Chanel St. James was born on June 1, 1972, which makes her zodiac sign Gemini.
Chanel St. James prefers to keep information about her love life and partner private.
Her career spans from 2006 to 2021. Throughout her journey, Chanel is always considered one of the best in the actress.
Chanel St. James is a highly educated individual, holding a M.B.A. Credential from University of Phoenix.