Megan St. Amour Networth in 2026
| Metric | Details |
|---|---|
| Net Worth 2026 | $400.0K |
| Net Worth 2025 | $357.0K |
| Net Worth 2024 | $331.6K |
| Net Worth 2023 | $309.2K |
| Net Worth 2022 | $280.6K |
| Assets | Mercedes-Benz G-Class - $130K |
| Designer Wardrobe Collection - $25K |
Historical Valuation Chart
An extravagant lifestyle and massive earnings have become the hallmark of Megan St. Amour. In May 2026, her wealth reached $400K. Her income stream is such that she makes $133.0K per year and $248.49 per hour. Thanks to this magnificent income, she owns her favorite Honda CR-V. In terms of financial stature, Megan's wealth is frequently benchmarked against that of Aria Six.
Megan Silvia Vs More Celebrities Networth
The Wealth Reality Check
InteractiveEstimates based on 5% annual return on net worth. For educational purposes.
Early Life and Career
| Metric | Megan St. Amour's Data |
|---|---|
| Industry | Entertainment Industry |
| Years Active | 2006 – 2016 |
| Debut Work | an Actress (2006) |
| Famous For | Film Studio Mega Site Pass |
| Official Profiles |
Career Timeline
Megan St. Amour's career graph rose rapidly after film studio mega site pass. Starting her journey with acting in 2006, she did a great job up to 2016. Megan's work is often compared to that of Jesse Capelli. Her high educational qualifications are behind her professional growth. Matching this brilliant career, her personal favorites are equally captivating.
Who is Megan St. Amour?
| Attribute | Megan St. Amour's Details |
|---|---|
| Birth Name | Megan St. Amour |
| Nick Name | Megan Silvia |
| Profession | Actress, Model |
| Date of Birth | March 29, 1979 |
| Age in 2026 | 47 Years |
| Birth Sign | Aries |
| Birth Place | Vancouver, British Columbia, Canada |
| Nationality | Canadian |
| Religion | Christianity |
| Ethnicity | Caucasian |
| Hometown | Vancouver |
| Current Residence | Vancouver, British Columbia, Canada |
Megan St. Amour is a highly skilled actress, known for film studio mega site pass. This Canadian star, known as Megan Silvia, was born on March 29, 1979 in Vancouver, British Columbia, Canada. At 47 years old in 2026, she is proud of her Caucasian heritage and her hometown of Vancouver. As an Aries, she is often compared to Jesse Capelli. Stepping away from the limelight, the details of Megan's private life and family are truly heartwarming.
Megan St. Amour Relationships
| Relation | Megan St. Amour's Family |
|---|---|
| Father | Not Known |
| Mother | Not Disclosed |
| Brother | Unrevealed |
| Sister | Under Review |
| Spouse | Not Public |
Megan St. Amour is exceptional at keeping her family and profession perfectly balanced. She does not share details about her parents publicly, which is one of her most admirable qualities. This private life is supported by a very solid educational foundation.
Body Measurements of Megan St. Amour
| Physical Trait | Megan St. Amour's Stats |
|---|---|
| Height | 5 feet 5 inches (165 cm) |
| Weight | 55 kg (121.3 lbs) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Body Measurements | 34D-24-35 inches |
| Shoe Size | 7 US |
| Tattoos | Private |
Megan St. Amour's 34D-24-35 inches measurements make her look very impressive on screen. She stands at a height of 5 feet 5 inches (165 cm) and keeps her weight around 55 kilograms (121.3 lbs). With brown eyes and brown hair, she looks incredibly dashing, a look complemented by a shoe size of 7 US. Along with a fit body, Megan has also built a strong foundation in her early education.
Education & Qualifications
| Education Level | Megan St. Amour's Details |
|---|---|
| School | Vancouver High School |
| College | British Columbia College |
| University | University of Vancouver |
| Qualification | B.S. in Business Administration |
A lesser-known fact about Megan St. Amour is her academic dedication. She received her early education from Vancouver High School. She then moved on to University of Vancouver, earning a B.S. In Business Administration. This education creates a unique perspective in Megan's work, which gives a special meaning to her entire journey.
Portfolio & Accolades
Filmography
| Year | Title | Role |
|---|---|---|
| 2006 | Film Studio Mega Site Pass | Actress |
Megan Silvia Favorites Things
| Category | Megan St. Amour's Favorites |
|---|---|
| Favorite Food | Fried Chicken, Fish Tacos, and Turkey Meatballs |
| Hobbies | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Favorite Destination | Maui |
| Chinese Zodiac | Goat |
Megan St. Amour's lifestyle is even more colorful with her favorite habits. Megan can often be seen enjoying Fried Chicken, Fish Tacos, and Turkey Meatballs. She frequently spends her downtime pursuing Travelling, Swimming, Shopping and partying, an activity that forms an important part of her routine. Her favorite spot for traveling is Maui. This love for exploration gives a nod to her the Year of the Goat Chinese zodiac, which gives her a balanced personality. After knowing these favorites, the important and interesting facts about her life become even more captivating.
Interesting Facts about Megan St. Amour
-
Her educational background, including a B.S. In Business Administration, reportedly helps Megan manage her finances and business deals more effectively.
-
Her education and B.S. In Business Administration make her one of the most educated and serious people in the industry.
-
It is worth noting that Megan St. Amour is so fond of reading books that Megan has an entire library at home.
-
Reflecting her massive influence, Megan St. Amour boasts an impressive online trust score of 73, which makes her extremely valuable to brands.
-
Megan St. Amour once said that if she has to eat only one dish for the rest of her life, it would be Fried Chicken, Fish Tacos, and Turkey Meatballs!
Frequently Asked Questions
There is no public information available about Megan St. Amour's siblings.
Megan St. Amour officially started her professional journey in 2006 with her first project, acting.
Calculating from her debut in 2006, she has dedicated approximately 20 years to the actress.
Absolutely. Her background in B.S. In Business Administration reportedly helped Megan a lot in managing her actress and finances effectively.
Due to her authenticity, she has an online trust score of 73, which is considered excellent.
As of 2026, Megan St. Amour has built an impressive financial portfolio, with an estimated net worth of around $400K. The majority of this wealth stems from her successful career as an.