Kristal Summers Networth in 2026
| Metric | Details |
|---|---|
| Net Worth 2026 | $390.0K |
| Net Worth 2025 | $340.1K |
| Net Worth 2024 | $329.6K |
| Net Worth 2023 | $322.2K |
| Net Worth 2022 | $232.0K |
| Assets | Luxury Apartment - $300K |
| Small Business Equity - Undisclosed |
Historical Valuation Chart
According to data analysis, Kristal Summers's net worth of $390K makes her one of the top earners of May 2026. Her annual income of $118.8K and hourly rate of $461.92 are the result of her impeccable financial planning. With these numbers, she often goes head-to-head with Charlie Lynn. Kristal is often seen cruising in her Dodge Charger, enjoying the fruits of her hard work.
Tara Summers Vs More Celebrities Networth
The Wealth Reality Check
InteractiveEstimates based on 5% annual return on net worth. For educational purposes.
Early Life and Career
| Metric | Kristal Summers's Data |
|---|---|
| Industry | Entertainment Industry |
| Years Active | 1998 – 2015 |
| Debut Work | an Actress (1998) |
| Famous For | Film Studio Harmony Concepts |
| Official Profiles |
Career Timeline
Kristal Summers's career is proof that hard work can change a person's life. Debuting as acting in 1998, this American actress has made a name for herself in the Entertainment Industry by 2015. Her massive success in film studio harmony concepts has made her a superstar. In the industry, she is frequently seen as a strong rival to Dana DeArmond. Her education has prepared her for this position. Beyond the cameras, her personal favorites reflect her true self.
Who is Kristal Summers?
| Attribute | Kristal Summers's Details |
|---|---|
| Birth Name | Kristal Summers |
| Nick Name | Tara Summers |
| Profession | Actress, Model |
| Date of Birth | September 1, 1972 |
| Age in 2026 | 53 Years |
| Birth Sign | Virgo |
| Birth Place | Santa Monica, California, United States |
| Nationality | American |
| Religion | Christianity |
| Ethnicity | Caucasian |
| Hometown | Santa Monica |
| Current Residence | Santa Monica, California, United States |
Kristal Summers (aka Tara Summers) is an American personality who is famous for film studio harmony concepts. Born on September 1, 1972 in Santa Monica, California, United States, she embarked on a journey to become a capable actress. At 53 years old in 2026, her Caucasian roots are reflected in her Santa Monica. Her Virgo traits make her as passionate as Naomi Swann. Adding to this charm, Kristal's physical stats are often admired by fans.
Kristal Summers Relationships
| Relation | Kristal Summers's Family |
|---|---|
| Father | Not Public |
| Mother | Unrevealed |
| Brother | Kept Private |
| Sister | Not Public |
| Spouse | Unknown |
Kristal Summers, who truly understands the importance of loyalty, is deeply connected to her roots. Though she keeps their names private, she always credits her family for her success. This strong bond is beautifully complemented by her education and school life.
Body Measurements of Kristal Summers
| Physical Trait | Kristal Summers's Stats |
|---|---|
| Height | 5 feet 6 inches (168 cm) |
| Weight | 48 kg (105.8 lbs) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Brown |
| Body Measurements | 34D-24-33 inches |
| Shoe Size | 7 US |
| Tattoos | Yes |
Kristal Summers's physical presence is very impressive. With a height of 5 feet 6 inches (168 cm) and a weight of 48 kilograms (105.8 lbs), her body 34D-24-33 inches. Kristal's blue eyes and brown hair give her a striking look, and her shoe size is 7 US. Along with a fit body, Kristal also focused heavily on her intellectual growth.
Education & Qualifications
| Education Level | Kristal Summers's Details |
|---|---|
| School | Santa Monica High School |
| College | California College |
| University | University of Santa Monica |
| Qualification | B.F.A. in Drama |
Kristal Summers’s B.F.A. In Drama degree proved to be a strong foundation for her career. She built her basics at Santa Monica High School. She later graduated from University of Santa Monica. Kristal's higher education gave her a better understanding of the Entertainment Industry, leading to a brilliant career.
Portfolio & Accolades
Filmography
| Year | Title | Role |
|---|---|---|
| 1998 | Film Studio Harmony Concepts | Actress |
Tara Summers Favorites Things
| Category | Kristal Summers's Favorites |
|---|---|
| Favorite Food | Pork Dumplings, Beef Burrito, and Chicken Pot Pie |
| Hobbies | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Favorite Destination | Capri |
| Chinese Zodiac | Rat |
Like every celebrity, Kristal Summers also has some favorites. Pork Dumplings, Beef Burrito, and Chicken Pot Pie is an essential part of Kristal's diet. To relax her mind, she focuses on Travelling, Swimming, Shopping and partying. Her favorite holiday spot is Capri. This choice of relaxation might be linked to her the Year of the Rat Chinese sign, which shows her hardworking nature. Apart from these interesting hobbies, many more surprising facts are hidden in her life.
Interesting Facts about Kristal Summers
-
It would be surprising to know that Kristal Summers was also the captain of a sports or debate team at her school, Santa Monica High School.
-
An interesting fact is that Kristal has also bought a small holiday home in Capri.
-
She said in an interview that if she were not an actress today, she would probably have become a professional chef.
-
Interestingly, Kristal Summers also has a fake social media account from which she secretly views memes!
-
It is worth noting that the project film studio harmony concepts is offered to someone else first, but fate put it in Kristal's hands.
Frequently Asked Questions
Kristal Summers reportedly enjoys traditional food, with Pork Dumplings, Beef Burrito, and Chicken Pot Pie being at the top of Kristal's list.
While Kristal Summers only uses verified accounts, there are many fan-made and fake pages online. For official updates, always follow the verified handle: @Kristal.
You can follow Kristal Summers on her official Instagram handle, @Kristal.
Despite traveling the world, Capri is reportedly Kristal's favorite place to relax and unwind.
As of now, there is no public information about Kristal Summers having any children.