Gia Venetia Networth in 2026
| Metric | Details |
|---|---|
| Net Worth 2026 | $200.0K |
| Net Worth 2025 | $89.1K |
| Net Worth 2024 | $71.8K |
| Net Worth 2023 | $14.6K |
| Assets | Mercedes-Benz G-Class - $130K |
| Small Business Equity - Undisclosed |
Historical Valuation Chart
According to the latest rankings of financial indices and magazines, Gia Venetia has a net worth of $200K in May 2026. Her income figures show an annual $60.0K and a hourly rate of $376.29. Statistically, her financial achievements are on par with [Entertainment Industry] stalwarts like Alexa Jordan. Gia's high net worth lifestyle is evident from her personal Lexus IS 350.
Gia Vee Vs More Celebrities Networth
The Wealth Reality Check
InteractiveEstimates based on 5% annual return on net worth. For educational purposes.
Early Life and Career
| Metric | Gia Venetia's Data |
|---|---|
| Industry | Entertainment Industry |
| Years Active | 2023 – Present |
| Debut Work | an Actress (2023) |
| Famous For | Film Studio Play Boy |
| Official Profiles |
Career Timeline
Gia Venetia has always focused on quality in her career. Debuting as acting in 2023, the star has done a great job till the present day. Film studio play boy is the result of this quality-conscious mindset. Her professional trajectory closely mirrors the success of peers like Michelle Peters. Her education has taught her to always improve. This quality-conscious approach is also seen in her personal favorites.
Who is Gia Venetia?
| Attribute | Gia Venetia's Details |
|---|---|
| Birth Name | Gia Venetia |
| Nick Name | Gia Vee |
| Profession | Actress, Model |
| Date of Birth | December 8, 1993 |
| Age in 2026 | 32 Years |
| Birth Sign | Sagittarius |
| Birth Place | San Diego, Illinois, United States |
| Nationality | American |
| Religion | Christianity |
| Ethnicity | Eurasian |
| Hometown | San Diego |
| Current Residence | San Diego, Illinois, United States |
Gia Venetia (aka Gia Vee) is an American personality who is famous all over the world for film studio play boy. As a capable actress, she was born on December 8, 1993 in San Diego, Illinois, United States. At the age of 32 years old in 2026, her Eurasian roots are reflected in her San Diego. Her Sagittarius traits give her a passion similar to Brandi Belle. Complementing this strong personality, Gia's physical stature further enhances her public image.
Gia Venetia Relationships
| Relation | Gia Venetia's Family |
|---|---|
| Father | Confidential |
| Mother | Unrevealed |
| Brother | Under Review |
| Sister | Confidential |
| Spouse | Confidential |
Gia Venetia's private life is full of love and strong ties. Gia's father is Confidential and her mother is Unrevealed. With this strong foundation, her educational qualifications are equally impressive.
Body Measurements of Gia Venetia
| Physical Trait | Gia Venetia's Stats |
|---|---|
| Height | 5 feet 6 inches (168 cm) |
| Weight | 52 kg (114.6 lbs) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Body Measurements | 36E-26-37 inches |
| Shoe Size | 7 US |
| Tattoos | Yes |
Gia Venetia has a very strong physical presence. She is 5 feet 6 inches (168 cm) tall, weighs 52 kilograms (114.6 lbs), and has a shoe size of 7 US. Gia's 36E-26-37 inches measurements are proof of her fitness. Her brown eyes and brown hair give her a unique charm. Moving from the outward persona, it's equally compelling to explore the educational foundation that shaped Gia's mind.
Education & Qualifications
| Education Level | Gia Venetia's Details |
|---|---|
| School | San Diego High School |
| College | Illinois College |
| University | University of San Diego |
| Qualification | M.B.A. |
Gia Venetia has the perfect blend of education and talent. She spent her school life at San Diego High School, after which she attended Illinois College. She obtained a M.B.A. From University of San Diego. This educational journey is an important and enlightening chapter in Gia's entire biography.
Portfolio & Accolades
Filmography
| Year | Title | Role |
|---|---|---|
| 2023 | Film Studio Play Boy | Actress |
Gia Vee Favorites Things
| Category | Gia Venetia's Favorites |
|---|---|
| Favorite Food | Beef Tacos, Chicken Tikka Masala, and Buffalo Wings |
| Hobbies | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Favorite Destination | Ibiza |
| Chinese Zodiac | Rooster |
Like every celebrity, Gia Venetia also has some favorites. Beef Tacos, Chicken Tikka Masala, and Buffalo Wings is an essential part of Gia's diet. To relax her mind, she focuses on Travelling, Swimming, Shopping and partying. Her favorite holiday spot is Ibiza. This choice of relaxation might be linked to her the Year of the Rooster Chinese sign, which shows her hardworking nature. Apart from these interesting hobbies, many more surprising facts are hidden in her life.
Interesting Facts about Gia Venetia
-
Gia Venetia has stated that acting was the most challenging yet rewarding experience of Gia's life.
-
It is worth noting that the project film studio play boy is offered to someone else first, but fate put it in Gia's hands.
-
Did you know that Gia Venetia is also a talented writer alongside being an actress, reportedly writing scripts and stories during her downtime?
-
Her favorite holiday spot is Ibiza, because it reportedly gives her the perfect peace of mind to unwind and relax.
-
It is worth noting that whenever she is stressed, Travelling, Swimming, Shopping and partying is Gia's ultimate stress-reliever.
Frequently Asked Questions
The most authentic source to know about her upcoming engagements is her official website: knownalytics.com.
You can follow Gia Venetia on her official Instagram handle, @Gia.
Born in San Diego, Illinois, United States, Gia Venetia holds American citizenship and belongs to a descent.
No, she is not a dropout. She successfully completed her education, earning a M.B.A. From University of San Diego.
It's a common question among fans! Gia Venetia's shoe size is reportedly 7 US.